A VÍZ VILÁGNAPJA
2009.03.22. 18:53
A víz világnapját ünneplik világszerte március 22-én. Az ENSZ 1992-ben nyilvánította ezt a napot a víz világnapjává a dublini környezetvédelmi világkonferencia felhívására. Azóta ezen a napon minden évben különböző rendezvényekkel emlékeztetik az emberiséget arra, hogy a víz a Föld egyik legnagyobb kincse.
|
|
A Föld vízkészletének kevesebb mint három százaléka édesvíz. Ennek is csak tizede vehető közvetlenül igénybe, a többi ugyanis sarki jégsapkákba, gleccserekbe zárva található. Jelenleg a Föld egymilliárd lakója nem jut egészséges ivóvízhez, kétmilliárd ember lakóhelyén pedig nincs megfelelő szennyvíztisztítás. Becslések szerint húsz éven belül már az emberiség kétharmadát fogja fenyegetni ez a veszély.
Az ENSZ Közgyűlése a 2005 és 2015 közötti időszakot a "Víz az életért" cselekvés nemzetközi évtizedének nyilvánította. A világszervezet célként határozta meg, hogy a jövő évtized közepére a tiszta vizet ma még nélkülöző fejlődő világbeli lakosságnak több mint fele rendes ivóvízhez juthasson. A Szaharától délre fekvő országok helyzete a legproblémásabb, míg a legnépesebb államokban, Indiában és Kínában jobban felkészültek az ellátási gondok kivédésére.
Magyarországon jelenleg a vízzel kapcsolatos legaktuálisabb probléma a hóolvadás következtében számottevő belvíz és a tavaszi árvízveszély. A legnagyobb hosszú távú kihívás pedig az ivóvízminőség javítása és a szennyvíztisztítás. Az országban 1994-ig megvalósították a lakosság ellátását egészséges ivóvízzel, de arra, hogy az ivóvizek megfeleljenek az Európai Unió szigorú szabványainak, 2009-ig összességében 90 milliárd forintot kell fordítani.
A kormány Nemzeti Szennyvízprogramja alapján a csatornázottság a jelenlegi mintegy 60 százalékról 2015 végére 87 százalékra nő. A program 17 ezer kilométer gyűjtővezeték-, 6 ezer kilométer bekötővezeték építését, továbbá 4,2 millió lakosra vonatkozóan szennyvíztisztító kapacitás fejlesztését tartalmazza. A fejlesztésekből mintegy 700 milliárd forint a csatornázás és 252,6 milliárd forint a szennyvíztisztítás költségigénye.
A világnapon Budapesten a Kossuth téren filmvetítésekkel mutatják be, hogy milyen lesz a Duna vízminősége, élővilága a csepeli központi szennyvíztisztító 2010-es átadása után. A Fővárosi Csatornázási Művek Rt. tegnap és ma kisiskolásoknak mutatja be Magyarország legkorszerűbb létesítményének számító Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepén a víztisztítás folyamatát; az iskolások egy mini vizes laboratóriumban játékos-szórakoztató kísérleteket is végezhetnek.
A fővárosban annyi szennyvíz keletkezik egy év alatt, mint a Velencei-tó víztömegének ötszöröse, és a szennyvíztisztítás során annyi szennyvíziszapot vonnak ki a két tisztító telepen, amivel egy futballpályát közel 10 emelet magasan lehetne beborítani.
A Víz Világnapja alkalmából a vízügyi szakma kiemelkedő képviselőinek munkáját Vásárhelyi Pál-díjjal, illetve Sajó Elemér Emlékplakettel ismerik el.
A tiszta víz hiánya milliószám szedi áldozatait a gyerekek körében
A világon tizenöt másodpercenként egy gyermek áldozatául esik a tiszta ivóvíz vagy a megfelelő egészségügyi létesítmények hiányának, sok társuk pedig ugyanezen okból nem fejezi be iskoláit - figyelmeztetett az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) a Víz Világnapja előtt egy nappal, kedden Mexikóvárosban kiadott közleményében.
Az UNICEF becslése szerint világszerte mintegy 400 millióan vannak ebben a helyzetben. Az 5 éven aluli gyermekek körében a közönséges hasmenés minden más betegségnél több áldozatot szed, naponta 4500 gyermeket öl meg. A fejlődő országokban nagyon sok gyerek azért nem jár iskolába, mert beteg, és a serdülő korú lányok a megfelelő egészségügyi létesítmények hiánya miatt kimaradnak az iskolából. Az oktatásból való kiesés pedig a minimálisra csökkenti az esélyét annak, hogy a gyerekek kikerüljenek a nyomorból - figyelmeztetett közleményében az ENSZ Gyermekalapja.
|
|