Balázs harmadikos szorgalmi feladata
Balázs 2007.03.10. 14:14
Balázs egy régebbi kutatómunkája a jaguárról.
A jaguár a macskafélék családjába tartozik. Hasonlít a leopárdhoz, de nagyjából sorokba rendeződött bundafoltjainak a közepe sötétebb, és gyakran van egy-egy pötty a közepében. A farka a teste egy harmadát teszi ki, és a végén keresztcsíkok vannak. Fekete változata is létezik.
Nagyobb a feje, rövidebbek a lábai de nagyobb az ereje, mint a leopárdé. Nem úgy bömböl, mint az oroszlán, inkább macskaszerű nyávogást, vagy erős morgás várható tőle.
Közép-és dél Amerikában honos. Patakok, folyók, és mocsarak közelében fekvő erdőszéleken tanyázik, de az év során nagy vándorutakat tesz meg.
Sajnos a bundájáért folyó vadászat, és az élőhely pusztulása miatt, fokozottan védett. Vörös könyves faj (e könyvben szerepelnek azok az állatok melyek fokozottan védettek) és a Washingtoni egyezmény is védi.
Nem hossztávfutó, eredményessége attól függ, hogy sikerül – e elég közel lopakodnia az áldozatához.
Testhossza másfél és két méter között változik, tömege, pedig 50-150 kg között van, zömök testfelépítésű. Rendkívül erős és gyors ennek köszönhetően közepes méretű tapírokat, pekarikat, vagy nagyobb termetű szarvasokat is el tud ejteni.
A vizek mentén gyakran ejt zsákmányul halakat, teknősöket és tojásaikat. Megfogja a madarakat, sőt a kajmánokat is. Kicsit se fél a mély vizektől.
Az áldozatait becserkészi, és megpróbálja lerántani, miközben elharapja a torkát,. Békésebb kedvében mancsával, karmaival halászik. Vadászat közben éles látására, elsőrangú hallására támaszkodik, szaglása azonban a macskákra jellemzően nem a legjobb. A lovak és az öszvérek, sincsenek tőle biztonságban, még a szarvasmarhák tülkükkel sokszor eredményesen védekeznek.
A megfigyelések szerint a zsákmányból csak egyszer eszik.
A párzási időszakon kívül magányos állat. Átlagosan 100-500 négyzetkilométeres territóriumot tart.
A hímek nem egyszer vérre menő küzdelmet folytatnak a területért, és a szaporodó képes nőstényért. Ivaréretté, három éves korukban válnak, és ekkor a nőstény, 2-4 kölyköt hoz a világra.
A kicsik eleinte vakok, ahogy ez a macskafélékre jellemző. Anyjukkal két évig maradnak, és másfél, két hónapos korukban már leckéket kapnak vadászatból.
Tari Balázs
3. osztály
|